top of page

Muzeum veteránů Nová Bystřice

Je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách.

Hrad Raabs nad Dyjí

Raabs an der Thaya je jedním z nejstarších kamenných hradů postavených v oblasti dnešního Rakouska, zřízen rodem Steinburger. V 11.-13. se hrad a ves (poprvé zmíněná kolem roku 1100) na soutoku řek moravských a německých řek Dyje tvořily centrum tzv. "Královského okresu", z něhož se rozvíjelo hrabství přímo podřízené německé říši.

Slavonice

Slavonice (německy Zlabings) je město na jihozápadní Moravě v České republice. Tato oblast je také nazývána Česká Kanada. Slavonice se nachází na hranici s Rakouskem u Slavonického potoka asi 512 m nad mořem. Historické centrum města bylo v roce 1961 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Slavonice jsou vzdálené pouhých 8 km od našeho barokního zámku

Telč - dědictví UNESCO

Telč (německý Teltsch) je moravské město v České republice v kraji Vysočina v okrese Jihlava, jehož městské centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Slavonické podzemí

Podzemní chodby ve Slavonicích tvoří jednu z nejstarších částí města a jsou spojeny s výstavbou a s gotickými budovami ze 13. století.

Pevnostní areál Slavonice

Je to nejdůležitější vojensko-technická památka a současně nejlepší výstava opevnění modelu 37 v České republice, v současnosti je v Jindřichohradeckém regionu pouze jedno muzeum tohoto druhu.

Nová Bystřice, Oblastní úzkorozchodné železniční muzeum

Muzeum se nachází na stanici Neubistritz – Nová Bystřice. Historické centrum Nové Bystřice bylo prohlášeno za Státní kulturní památku.

Město se nachází poblíž rakouské státní hranice. Méně než 2 km od hraničního přechodu Nová Bystřice - Grametten a 5 km od centra města je nejsevernějším místem Rakouska. Město, které je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku a cykloturistiku v přírodní rezervaci České Kanady. Do Nové Bystřice lze dojet z Jindřichova Hradce buď motorovým nebo parním vlakem na 33 km dlouhé úzkorozchodné železnici nebo autem na silnicích II / 128 a II / 152.

Zámek Dačice

Zámek v Dačicích byl postaven na konci 16. století v renesančním slohu, později přestavěn v barokním slohu a v první polovině 19. století v empírovém stylu.

Hrad Landštejn

Románská pevnost v lesích české kanady

Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Třetí největší areál svého druhu v České republice nabízí návštěvníkům jedinečný soubor budov a interiérů, které nejsou nikde jinde k nevidí.

Hrad Bitov

Hrad Bítov (německý zámek Vöttau) patří do správy obce Bítov v okrese Znojmo v České republice. Nachází se asi 25 km severozápadně od Znojma nad řekou Želetavou, nedaleko ústící do Dyje.

Hrad Bítov je jedním z nejstarších hradů na Moravě. První zmínky pochází kolem roku 1061 jako svrchované držení a patřilo k obrannému systému proti Rakousku.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn (německy Rosenstein) se nachází 6 kilometrů severně od Telče v okrese Jihlava v České republice. Jeho poloha na skalnatém ostrohu nabízí překrásný výhled na Českomoravskou vrchovinu.

Hrad postavili po roce 1339 bratři Meinhard a Ulrich IV. z Neuhausu. První hradní gróf byl Martin von Mutice (Mareš z Mutic). V 16. století přestavěl hrad Zacharias z Neuhausu na lovecký zámeček. 53 metrů vysoká heptagonální – sedmihranná gotická věž je dnes již přístupná.

Zámek Vranov nad Dyjí

Oblast dnešního jihomoravského Vranova se životadárnou řekou Dyje, jakoby od pradávna, vzývala k usazení se. Nejpozději v jedenáctém století, po obsazení Moravy princem Ulricusem, zde vznikla hraniční tvrz jako součást obranného systému Dyje.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou se nachází v Jaroměřicích nad Rokytnou v okrese Třebíč v České republice. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří mezi největší moravské stavby první poloviny 18. století.

Zámek Gilgenberg

Zámek a Aegidius kaple leží nad Feinitz potokem, asi 1,5 km severně od Waldkirchenu nad Dyjí. Ze zámku hradu přežily jen skromné čáti stěn. Stejně jako kaple leží na skále asi 8 m vysoké.

Zámek lze navštívit pouze zvenčí, kaple je většinou zablokována, uzavřena.

Zámek Uherčice

Renesanční zámek byl postaven v 16. století na pozůstatcích gotické pevnosti. Tento původní zámek byl přestavěn na žádost Krajíře od Krajeka. Po druhé světové válce se prostorný objekt pomalu rozpadal. V současné době probíhá rekonstrukce. Restaurační práce lze pozorovat během návštěvy. Zámek zahrnuje bývalou barokní zahradu a rozsáhlý lesní park.

Zřícenina hradu Cornštejn

Hrad Zornstein (Cornštejn) stojí na strategické místě na západní straně kopcovitého terénu -rohu, který je ze tří stran obklopen klidně tekoucí řekou Dyje, poblíž vysoce položenému osídlení z pozdní doby kamenné. Jeho německy znějící název měl za cíl vyjadřovat oslavu hradu a jeho pevnost.

Znojemský hrad

Mimořádná, neobvyklá poloha, ve které se nachází zámek Znojmo, dala lidem příznivé prostředí již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. Z ranné doby bronzové přichází významné nálezišě pokladu 70 kusů bronzových prutů. Tento výběžek byl zjevně starodávným místem uctívání a nebylo žádnou náhodou, že byl později vybrán českým vévodou Konrádem I. a jeho synem Luitoldem jako místo pro stavbu nového ze dřeva – a hlíny budovaného hradu.

Zámek / Hrad Karlstein

Zámek Karlštejn nebo také hrad Karlštejn se nachází na strmém útesu v Karlštejnu nad Dyjí v Dolním Rakousku. Karlstein je poprvé zmíněn jako Chadelstain v roce 1112.

Please reload

Výletní cíle

Okolí Starého Hobží je překrásné a zve vás i k delšímu pobytu. Pokud budete mít pár dní volna, jsou zde zajímavá - a ne příliš vzdálené místa - které můžete také navštívit.

Malý výběr možných výletních cilů je uveden níže. Více informací o těchto místech naleznete na příslušném webu.

bottom of page